Nasze artykuły

Strona główna » Blog » Terapia małżeńska – kto powinien skorzystać i czego można się spodziewać?

Szukasz porady, ale nie jesteś gotów na spotkanie ze specjalistą? Mamy nadzieję, że poniższe treści pomogą Ci znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Nasze artykuły

Strona główna » Blog » Terapia małżeńska – kto powinien skorzystać i czego można się spodziewać?

Szukasz porady, ale nie jesteś gotów na spotkanie ze specjalistą? Mamy nadzieję, że poniższe treści pomogą Ci znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Terapia małżeńska – kto powinien skorzystać i czego można się spodziewać?

Nie każde małżeństwo jest szczęśliwe. Niekiedy dochodzi do takiej sytuacji, w której to para nie jest w stanie znaleźć kompromisu, a w związku pojawia się kryzys. Wyeliminowanie narastających problemów i frustracji często jest bardzo trudnym zadaniem, dlatego też nie można się zamykać na pomoc ze strony profesjonalistów. Skutecznym rozwiązaniem może się okazać terapia małżeńska.

Terapia małżeńska – co to właściwie jest i do kogo jest skierowana?

Terapia małżeńska często nazywana jest psychoterapią par. To jedna z najskuteczniejszych metod na ratowanie związku małżeńskiego. W momencie, gdy kobieta i mężczyzna nie potrafią się ze sobą porozumieć, można się otworzyć przed kimś obcym i spróbować znaleźć rozwiązanie na swoje problemy. Terapia pozwala na:

  • opowiadanie o swoich emocjach i odczuciach,
  • wypracowanie odpowiednich sposobów komunikacji,
  • zrozumienie drugiej połówki.

Jak widać nie warto jej unikać, a szczególne przesłanki do jej rozpoczęcia to m.in.: zdrada małżeńska, problemy finansowe, agresja, brak komunikacji, myśli rozwodowe, traumatyczne wydarzenia (np. utrata dziecka, poronienie) i kłopoty seksualne. Psychoterapia jest skierowana do tych małżeństw, w których pojawił się kryzys, a para nie potrafi sobie z nim samodzielnie poradzić.

Czego można oczekiwać od profesjonalnej terapii małżeńskiej?

Terapia małżeńska jest w stanie doprowadzić do wielu pozytywnych zmian w związku. Zamykanie się na nią jest nierozsądne, zwłaszcza, że ludzie często nie potrafią mówić o swoich problemach i emocjach drugiej połówce, dusząc je w sobie. Terapia to również szansa na “przerobienie” trudnych życiowych doświadczeń i wydarzeń. Dzięki temu naprawia się własne małżeństwo i kieruje się je na właściwe tory. Odpowiednio poprowadzona terapia poskutkuje poprawieniem relacji i komunikacji między partnerami, zbudowaniem silnej więzi i odszukaniem technik, dzięki którym małżonkowie nie będą się bać (wstydzić) mówić o swoich odczuciach i problemach.

Za terapią małżeńską przemawia szereg korzyści. Spotkania mogą się odbywać w formie stacjonarnej lub online, w zależności od potrzeb i preferencji małżeństw. Dzięki psychoterapii można popracować nad samym sobą, docenić drugą osobę i utrwalić związek. Tym samym po zakończonej terapii zdoła on pokonać każdą przeszkodę, bo małżonkowie będą mogli na siebie wzajemnie liczyć. Oczywiście kluczem do sukcesu jest właściwe zaangażowanie w realizowaną terapię. Bez tego nie da się osiągnąć sukcesu.