Indywidualna terapia psychologiczna

Strona główna » Indywidualna terapia psychologiczna

Terapia indywidualna ma na celu pomoc w bardziej obiektywnym spojrzeniu na swoją sytuację, co daje szansę na osiągnięcie pożądanych zmian wewnętrznych oraz zmian w relacjach. Terapeuta pomaga pacjentom zrozumieć powody ich zachowania i wprowadzić zmiany, które poprawią samopoczucie i nastawienie do świata.

W procesie terapeutycznym ważne jest zbudowanie relacji pomiędzy psychoterapeutą a klientem, opierającej się na zaufaniu, szacunku, wzajemnej akceptacji, otwartości i poufności. Terapeuta – dzięki swojej wiedzy psychologicznej i doświadczeniu – wspiera klienta i wraz z nim poświęca uwagę tym aspektom jego życia, które mogą wymagać zmian.

Rozpoczęcie terapii możliwe jest po odbyciu wstępnych konsultacji.

Umów wizytę

Umów wizytę

Możesz umówić pasujący Ci termin wizyty poprzez nasz system lub dzwoniąc.

+48 884 650 608

recepcja@relacyjne.pl

Jak wygląda terapia indywidualna?

Terapia psychologiczna indywidualna to metoda pracy z zaburzeniami i trudnościami natury psychicznej, polegająca na rozmowie. W trakcie regularnych sesji Klient wraz z terapeutą ma możliwość zastanowić się nad swoimi emocjami, przeżywaniem różnych sytuacji oraz własnymi zachowaniami. Spotkania z terapeutą odbywają się regularnie co 1 lub co 2 tygodnie w zależności od potrzeby.

Jedna sesja trwa 50 minut.

Rozpoczęcie terapii możliwe jest po odbyciu wstępnych konsultacji.

Jak przygotować się do psychologicznej terapii indywidualnej?

Do terapii psychologicznej nie trzeba się szczególnie przygotowywać. W sytuacji, gdy wybieramy się na konsultację psychologiczną po raz pierwszy, możemy liczyć, że terapeuta poprowadzi nas pytaniami i pomoże uporządkować informacje, które wydają się chaotyczne.

Osoby rozważające psychoterapię mierzą się na początku z wieloma wątpliwościami. Zrobienie pierwszego kroku jest trudne, lecz spotkanie z osobą, która daje nam w pełni swoją uwagę i czas to cenny moment, często pierwszy raz w życiu, kiedy czujemy się naprawdę wysłuchani.

Jakie są cele i efekty indywidualnej terapii psychologicznej?

Dzięki terapii Klient nabywa umiejętności pozwalające mu funkcjonować w bardziej satysfakcjonujący sposób, czy też po prostu lepiej radzić sobie z wyzwaniami, jakie go spotykają. Psychoterapia służy również rozpoznawaniu i nazywaniu problemów oraz poprawie stanu psychicznego Klienta.

Po zakończonej terapii Klient powinien między innymi lepiej rozpoznawać, nazywać oraz wyrażać swoje emocje, a także w zależności od potrzeby zwiększyć bądź zbudować na nowo poczucie własnej wartości.  

Do kogo skierowana jest terapia psychologiczna indywidualna?

Terapia indywidualna skierowana jest do wszystkich osób, czujących potrzebę wprowadzenia zmian w życiu oraz uzyskania pełniejszego zrozumienia dla własnych potrzeb i emocji

Terapia indywidualna jest dobrym rozwiązaniem dla osób chcących rozwoju, pogłębienia świadomości siebie, lepszego zrozumienia własnych decyzji. Często korzystają z niej ludzie, którzy potrzebują poradzić sobie np. z trudnymi relacjami bądź wydarzeniami ze swojego życia. Niejednokrotnie stosowana jest jako uzupełnienie procesu terapii pary, gdy jedno lub oboje z Klientów przeżywają osobiste problemy blokujące proces terapeutyczny.

Psychoterapia to także uznana metoda pracy z osobami z zaburzeniami nastroju takimi jak depresja, zaburzenia lękowe czy osobowości. Jednak można z niej skorzystać, nie mając zdiagnozowanej żadnej jednostki chorobowej.

Kiedy indywidualna terapia psychologiczna nie jest wskazana?

Lista przeciwwskazań do terapii indywidualnej nie jest długa, jako że jest to podstawowa forma pomocy osobie w kryzysie psychicznym bądź osobistym. Oczywiście, przy części zaburzeń bardziej wskazana jest wizyta u lekarza psychiatry.

Terapia psychologiczna nie będzie również skuteczna, gdy osoba, która zgłasza się do terapeuty, nie ma motywacji do zmiany.