Terapia dla par i małżeństw

Strona główna » Terapia dla par i małżeństw

Terapia dla par i małżeństw to specjalistyczna forma pomocy psychologicznej, której celem jest rozwiązanie problemów oraz trudności, jakie pojawiają się w związku, poprawa jakości życia oraz pomoc w odnalezieniu spokoju i harmonii między partnerami. Psycholog wspiera pary i małżeństwa w zrozumieniu oraz rozwiązaniu kwestii, mających wpływ na ich wspólne życie.

Proces terapii rozpoczyna się od nawiązania zaufanego i otwartego dialogu między psychologiem a parą. Psycholog, będąc neutralnym obserwatorem, pomaga parze spojrzeć na swoją relację z nowej perspektywy i zrozumieć, jakie czynniki wpływają na ich trudności. Terapeuta pomaga również zidentyfikować i zmienić negatywne wzorce zachowań, które źle wpływają na związek.

Terapia małżeńska czy terapia par może pomóc w lepszym zrozumieniu siebie nawzajem, a także w odkryciu nowych sposobów radzenia sobie z problemami – zarówno drobnymi trudnościami dnia codziennego, jak i takimi kwestiami jak zdrada czy zupełny brak bliskości.

Stosuje się ją między innymi w przypadku:

 • problemów komunikacyjnych, konfliktów,
 • braku zaufania,
 • trudności sferze seksualnej,
 • różnic w wartościach i oczekiwaniach czy problemów związanych z wychowaniem dzieci.

Kluczem do sukcesu terapii małżeńskiej i terapii par jest otwartość, uczciwość i gotowość do zmiany. To wymaga czasu, wysiłku i zaangażowania zarówno od terapeuty, jak i od obu partnerów. Nasza terapia par skierowana jest do wszystkich par, bez względu na wiek czy stan cywilny.

Nasze gabinety

Cały czas poszerzamy naszą ofertę oraz liczbę miejsc, w których przyjmujemy klientów. Obecnie znajdziesz nas w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, a także online:

Nasze gabinety
Umów wizytę

Umów wizytę

Możesz umówić pasujący Ci termin wizyty poprzez nasz system lub dzwoniąc.

+48 884 650 608

recepcja@relacyjne.pl

Jak wygląda terapia małżeńska i par?

Terapia opiera się na współpracy z terapeutą podczas regularnych sesji. Spotkania prowadzone są w sposób bezstronny. W ich trakcie partnerzy mają możliwość mówienia o swoich uczuciach i myślach, a terapeuta pomaga w ich interpretacji. W trakcie terapii para ma możliwość przeanalizowania swojego związku krok po kroku i zrozumienia, jakie czynniki wpływają na wszelkie występujące trudności. Współpraca z terapeutą par polega także na wspólnym dążeniu do celu, jaki partnerzy ustalają na samym początku.

Czas trwania psychoterapii par zależy od wielu czynników, takich jak nasilenie trudności oraz zaangażowania w każde spotkanie z psychoterapeutą. Terapia zazwyczaj trwa kilka miesięcy, ale może być krótsza lub dłuższa w zależności od potrzeb partnerów. Częstotliwość sesji jest uzależniona od uzgodnień między terapeutą a parą. Jedna sesja trwa 60 minut.

Warto pamiętać, że terapia jest procesem i może wymagać czasu, aby osiągnąć zamierzone rezultaty. Dlatego ważne jest, aby być cierpliwym i regularnie uczestniczyć w każdej sesji.

Na czym polega terapia małżeńska i terapia par?

Terapia małżeńska i terapia par koncentruje się na analizie dynamiki związku, wzorców komunikacji, zachowań i emocji, które wpływają na relacje między partnerami. Psychoterapeuta małżeński pracuje z parą, aby:

 • zidentyfikować problemy – psycholog pomaga parze zrozumieć, jakie są główne źródła problemów, które wpływają na ich związek i jakie mogą być ich przyczyny,
 • poprawić komunikację – wspólnie z terapeutą para uczy się skutecznych technik komunikacji, aby wyrażać swoje uczucia, potrzeby i oczekiwania w sposób konstruktywny,
 • zmieniać negatywne wzorce zachowań – terapeuta pomaga parze w identyfikacji i zmianie destrukcyjnych wzorców zachowań (wyniesionych np. z domu), które utrudniają zdrowe funkcjonowanie związku,
 • budować i utrzymywać więź emocjonalną – terapia małżeńska może pomóc w odbudowie zaufania, wzajemnym wsparciu i zrozumieniu między partnerami,
 • rozwiązywać konflikty – terapeuta uczy parę, jak radzić sobie z konfliktami, prowadzić konstruktywne rozmowy i negocjować rozwiązania,
 • pracować nad intymnością – terapia może pomóc parom w poprawie intymności emocjonalnej i fizycznej, a także w zrozumieniu własnych potrzeb oraz granic w tym obszarze.

Warto pamiętać, że skuteczność terapii zależy od zaangażowania obu partnerów w proces terapeutyczny oraz otwartości na zmiany i wzajemne zrozumienie.

Terapia dla par i małżeństw – jak się do niej przygotować?

Do terapii nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Jeśli wybieramy się na takie spotkanie po raz pierwszy, możemy liczyć na to, że terapeuta poprowadzi nas pytaniami i pomoże uporządkować potrzebne informacje.

Ważne jest jednak, aby oboje partnerów miało motywację do zmiany i wierzyło, że jest ona możliwa.

Co daje psychoterapia małżeńska i par?

Psychoterapia dla par oraz małżeństw jest skuteczna w wielu przypadkach i może pomóc w rozwiązaniu najróżniejszych problemów i trudności, jakie pojawiają się w relacjach romantycznych. Wiele par, które poddało się terapii, odnotowało poprawę w jakości swojego związku i zwiększenie szczęścia oraz satysfakcji z życia.

Terapia małżeńska i terapia par może być pomocna po zdradzie, pomagając w procesie odbudowy zaufania i bliskości między partnerami. Specjaliści od związków w poradni dla małżeństw pomagają parom zrozumieć przyczyny zdrady oraz pracują nad przebaczeniem i wzajemnym zrozumieniem.

Oczywiście skuteczność terapii zależy od wielu czynników, takich jak stopień zaangażowania w terapię i gotowość do zmian. Dlatego ważne jest, aby obie strony były gotowe do udziału w terapii i do wspólnego dążenia do jasno postawionego celu.

Kiedy terapia par i małżeństw jest, a kiedy nie jest wskazana?

Psychoterapia par i małżeństw przeznaczona jest dla wszystkich, którzy chcą poprawić jakość swojego związku i rozwiązać problemy, jakie się w nim pojawiają. Jeśli masz wrażenie, że Wasze wspólne życie jest obciążone trudnościami, dobrze jest rozważyć terapię par. Oto niektóre sygnały, na które w szczególności warto zwrócić uwagę:

 • problemy z komunikacją,
 • powtarzające się, nierozwiązane konflikty,
 • brak bliskości,
 • kryzys zaufania,
 • problemy związane z rodzicielstwem,
 • negatywne wzorce zachowań.

Psychoterapia par jest szczególnie polecana w przypadku, gdy konflikty między Wami powtarzają się, a Wy nie potraficie sobie z nimi poradzić samodzielnie, ponieważ każda próba rozmowy kończy się kłótnią i/lub długim milczeniem. Terapia pozwala na zrozumienie swoich własnych potrzeb i pragnień, a także na lepsze poznanie swojego partnera czy partnerki. Pozwala również na odkrycie nowych sposobów rozwiązywania konfliktów, które są naturalne w każdym związku.

Psychoterapia par nie jest natomiast wskazana, jeśli jedno z partnerów boryka się z uzależnieniem lub ma poważne problemy zdrowotne, które wymagają najpierw leczenia. 

W przypadku przemocowych zachowań jednego z partnerów terapia par może być nieodpowiednia, dopóki nie zostaną podjęte właściwe kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa. W takich sytuacjach konieczne może być skorzystanie z innych form pomocy, takich jak chociażby konsultacje indywidualne.